Трифуновић за „ЕуроБлиц“ потврђује да му је новац исплаћен и да је враћен на посао. Међутим, жалио се на то што је враћен на исто радно место на коме је био пре десет година. Он упозорава да је у међувремену постао доктор наука и сматра да заслужује много више. Трифуновић поручује да Лагумџија више ни у ком случају не сме да буде министар.
- Свако његово обављање државне функције је удар на основна људска права сваког грађанина. У мом случају он је показао да је немултиетичан и да је кабадахија и насилник. Доказано је да је тај човек склон вршењу кривичних дела, иако је знао да ће БиХ да изгуби спор против мене, будући да дисциплински поступак није вођен - поручује Трифуновић.
У осталим окончаним предметима Општински суд у Сарајеву је 2002. наредио БиХ да извесној Русмири Ганијум исплати 6.400 КМ на име неисплаћених плата, плус трошкови поступка. Бившем федералном премијеру Мустафи Мујезиновићу БиХ је исплатила 6.700 КМ на име неплаћених плата, као и 2.100 КМ за трошкове парничног поступка. Процес се односи на период када је Мујезиновић био у дипломатији БиХ.
Иако је суд у неколико наврата потврдио да је Лагумџија радио незаконито, Правобранилаштво БиХ тврди да нема основа да покреће одговорност руководилаца.
- Такозвана регресна тужба може бити покренута у случају када се у претходном судском или неком другом поступку утврди одговорност и незаконитост рада - кажу у Правобранилаштву БиХ.
Посланица СНСД у Представничком дому БиХ Душанка Мајкић поручује да пресуде против БиХ најбоље показују право лице Златка Лагумџије.
- Само би нам фалило да Лагумџија поново дође на исту позицију и да настави са таквим радом. Нису то једини случајеви где је он показао недовољно одговорност за посао. Њему изврсно стоји улога опозиционара јер бежи од одговорност - каже Мајкићева.
Коментаришући став Правобранилаштва БиХ у коме поручују да су им руке везане, она оцењује да је „у оваквој земљи некога тешко присилити на одговорност“.
- Зато Лагумџију ништа не спречава да се поново бори за место министра спољних послова, како би поново радио исте ствари - поручује Мајкићева.
ТУЖБЕ ПРОТИВ МИП БиХ
Тужилац вредност спораРусмира Ганијум 6.400 КМ
Татјана Јосиповић 31.000 КМ
Един Фулин 5.000 КМ
Нусрет Чанчар 10.000 КМ
Дарко Трифуновић 204.747
Хабиба Талетовић 5.000 КМ
Љубо Грковић 34.948 КМ
Мустафа Мујезиновић 6.744
Бранко Петрић 41.821
* Тужбе покренуте против МИП БиХ у време када је Лагумџија био министар, по подацима Правобранилаштва БиХ
Аутор: Слободан Попадић