СAРAЈЕВО - Иако су Министарство одбране и Оружане снаге БиХ још 2007. године добили на располагање софтвер за евиденцију наоружања и директорну контролу средстава којим располажу, он још није инсталисан, због чега се не може водити прецизна евиденција о кретању оружја и муниције. EUFOR и NATO штаб у Сарајеву обавијестили су 2006. године Министарство одбране, које ових дана потресају афере о неовлашћеној продаји 11,5 тона експлозива, да су донесена измијењена упутства странама које су своју војску и ресурсе унијели у заједничке Оружане снаге БиХ. Поглавље седам регулише приступ и коришћење базе података, односно Информационо-комуникационе платформе и прописује увођење софтвера намијењеног за евиденцију наоружања. Софтвер који је успоставио NATO служи за аутоматску обраду података и омогућава техничку евиденцију и контролу наоружања и муниције. Овај софтвер служио би за контролу наоружања и омогућио транспарентност и директну контролу евиденције Оружаних снага. Заједнички штаб Оружаних снага требало је да гарантује да су сви инспекцијски налази наведени у систему евиденције у року од 30 дана послије извршене инспекције.

Систем је у надлежност Министарства одбране пренесен у децембру 2007. године како би били створени услови за тачно и благовремено ажурирање података о средствима којима располажу Министарство и Оружане снаге. Сви подаци о власништву тих институција требало је да буду објављени и на серверу NATO штаба у Сарајеву и доступни EUFOR-у и другим заинтересованим странама.

Како тај систем никада није успостављен, остављен је простор за малверзације са наоружањем. Из тог хаоса изродиле су се бројне афере у вези са уништавањем оружја. Због тога се дешавало да оружје које је требало да буде уништено заврши на дестинацијама које су Уједињене нације ставиле под ембарго.

Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић рекла је "Гласу Српске" да је крајње вријеме да се у Министарство одбране и Оружане снаге уведе ред.

- У овом министарству постоји паравојна формација која се зове привремени књиговодствени центар. Мора се извршити попис свих складишта оружја, муниције и минско-експлозивних средстава и стање у војним складиштима усагласити са материјално-финансијском документацијом, јер су сви досадашњи пописи били импровизација - рекла је Мајкићева и додала да муниција и експлозивна средстава нису пописивани од 2004. године.

Подсјетила је да се уништавање вишка наоружања обавља без завршене процедуре, а као примјер је навела пилот пројекат уништавања 520 тона муниције и минско-експлозивних средстава у фирми "Претис" из Вогошће.

- Тај пројекат је требало да буде провјера процедура, а на крају је завршио афером у којој је нестало 11,5 тона експлозива. Нису завршили ни пилот пројекат, а већ га је окарактерисала нерегуларност. Да не помињемо период од 2006. до 2009. године за који не знамо како је оружје завршавало на многим недозвољеним дестинацијама - рекла је Мајкићева и додала да грађанима треба рећи да због неодговорности Министарства одбране и Оружаних снага сједе на бурету барута.

Имовина

Истакла је да се поново мора анализирати перспективна и неперспективна војна имовине, јер, како је казала, овај посао није добро урађен.

- ОС су узеле као перспективну имовину и оно што им не треба и што је требало да врате ентитетима. Недопустиво је да МО не зна шта има у складиштима - рекла је Мајкићева.

Aутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner