Сарајево - Министарство одбране БиХ размотриће могућност да старосна граница до које војници могу остати у Оружаним снагама БиХ и ако не стигну до чина који им то гарантује буде помјерена са 35 година.

Велики број војника преласком ове границе остаје без посла, а "Глас Српске" је у више наврата писао и да је раширена корупција у војним структурама у вези са додјелом чина који гарантује останак у строју.

Министар одбране Марина Пендеш, њени замјеници Борис Јеринић и Сеад Јусић и начелник Заједничког штаба Оружаних снага БиХ генерал  јуче су Сарајеву представили извјештај о раду и постигнућа у 2016. години и најавили низ активности чији је циљ сређивање стања у војсци.

- Министарство ће размотрити могућност да старосна граница до које војници могу остати у Оружаним снагама буде помјерена са 35 година, чиме би стимулАнте Јелечисали останак младих у вријеме када напуштају и Оружане снаге и БиХ. Треба да размотримо сваки аспект - истакла је Пендешева.

Војници све чешће напуштају професионалну службу и прије навршених 35 година углавном због малих плата и лоших услова, а само у првој половини 2016. отишло их је 150. Говорећи о тој појави, Пендешева је навела да су неки војници стално на стражи, а да за то немају реалну накнаду, те да многи одлазе не желећи да чекају 35. годину када би били принуђени да оду и тиме остали без посла.

- Циљ измјена које су планиране за ову годину је да побољшамо управо ове сегменте. Министарство ради и на повећању примања војника, за шта би у 2017. требало издвојити додатних око девет милиона КМ - казала је Пендешева.

Члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић из СНСД-а рекла је да је о продужењу старосне границе за припаднике Оружаних снага било ријечи и раније, али да није било спремности да то буде спроведено у пракси.

- Раније су тврдили да је тренутна старосна граница по стандардима НАТО-а. Видјећемо шта ће бити, али сматрам да ће направити само горе ако би старосну границу подигли за још двије године - каже Мајкићева.

Челници Министарства одбране најавили су да је планирано да за модернизацију Оружаних снага у наредних десет година буде издвојено 300 милиона КМ. Планирано је да то буде реализовано кроз четири пројекта, а најзначајнији се односе на набавку хеликоптера и обуку пилота.

Говорећи о успјесима у прошлој години, Пендешева је као један од значајних навела усвајање прегледа одбране. Истакла је и да су већ доставили одговоре који су од њих тражени у упитнику Европске комисије, те најавила наставак књижења перспективних војних локација у сарадњи са Правобранилаштвом БиХ.

oruzane snage bih

e-max.it: your social media marketing partner